Zdenko Jajčević
Description
Zdenko Jajčević rođen je u Zagrebu 1946. godine. Osnovnu i srednju školu završio je u Zagrebu i diplomirao na Fakultetu za fizičku kulturu, također u Zagrebu, s temom Razvoj športske periodičke štampe u Hrvatskoj
Prvo radno mjesto u svojstvu trenera ragbi kluba zasnovao je u SOFK-u 1974
Listopada 1978. zaposlio se kao stručni suradnik u Uredništvu Sportskog leksikona Jugoslavenskoga leksikografskog zavoda, gdje je radio do 1984. Poslove kustosa u Muzeju fizičke kulture pri Fakultetu za fizičku kulturu preuzeo je 1984. godine. U sklopu rada u Muzeju prikupljao je predmete, pokretao akcije, priređivao izložbe i objavljivao tekstove iz povijesti muzeologije tjelovježbe i športa. Realizirao je otkup i donacije više od tri stotine ostavština i zbirki sportaša i sportskih organizacija.
Od 1980. suradnik je u časopisu Povijest sporta, a od 1983. do 1999. član je njegova uređivačkog odbora i tehnički urednik. Od 1988. do 2007. predavač je predmeta Povijest športa na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu i Splitu. Bio je član komisije za izradu Strategije hrvatskog športa
Dvadesetak godina vodio je poslove registracije Hrvatskoga športskog muzeja, a kad je Muzej 2003. registriran, imenovan je njegovim prvim ravnateljem. Usporedo je nastupao za ekipu Ragbi kluba Zagreb i odigrao više od 800 utakmica. Bio je izbornik ragbi reprezentacije Jugoslavije, prvi izbornik hrvatske ragbi reprezentacije i trener prvoga ženskog ragbi kluba Viktorija.
Zdenko Jajčević dvadeset je godina suradnik brojnih enciklopedijskih izdanja Leksikografskog zavoda "Miroslav Krleža", a napisao je i nekoliko monografskih izdanja: Dvadeset godina Ragbi kluba Zagreb, 1984., Sportska publicistika u Hrvatskoj, 1987., Sto godina skijanja u Zagrebu, 1994., Olimpijada, olimpijske igre, olimpizam, 2000. Leteće krilo, 2001., Stoljeće stolnog tenisa u Hrvatskoj, 2002., Olimpizam u Hrvatskoj, 2007.
Autor je više od 35 izložaba i preko 40 članaka u časopisu Povijest sporta, autor elaborata za Muzej Dražena Petrovića, mentor brojnih diplomskih radova, voditelj komisija i društava za povijest sporta te autor jedanaest televizijskih filmova.
Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja; Zlatne značke društva pedagoga fizičke kulture SR Hrvatske, 1994., Republičke nagrade športa Dr. Franjo Bučar, 2001., nagrade Hrvatskoga olimpijskog odbora Matija Ljubek, 2007. i Reda Danice hrvatske s likom Franje Bučara, 2007.
Napomena: podatci preuzeti iz anketnog upitnika, materijala predanih za Personalni arhiv MDC-a i iz intervjua snimljenog 18. srpnja 2008.